استرچ

استرچ

استرچ یکی از پرکاربرد ترین محصول بسته بندی در صنایع مختلف میباشد که به دو نوع صنعتی و غذایی موجود میباشد. این فیلم جلوگیری میکند از نشست گرد و غبار بر روی محصولات و نوع صنعتی آن مناسب جهت بسته بندی پالت نیز میباشد. در ادامه به نحوه تولید فیلم استرچ و انواع آن می پردازیم:

استرچ صنعتی چیست؟

استرچ تشکیل شده است از مواد اولیه LLDPE که با ترکیب مواد افزودنی همچون چسب جهت چسبندگی هرچه بیشتر محصول استفاده میگردد البته لازم به ذکر است که مواد اولیه گرید 209 پتروشیمی امیرکبیر با کیفیت ترین مواد اولیه جهت تولید فیلم استرچ میباشد و همچنین درصد استفاده شده از چسب داخل استرچ میزان چسبندگی محصول نهایی را کاهش یا فزایش میدهد.

استرچ صنعتی چیست؟

تولید فیلم استرچ صنعتی

در تولید فیلم استرچ ابتدا مواد اولیه پلی اتیلنی LLDPE به همراه چسب با هم ترکیب میشوند و پس از عبور از قیف دستگاه توسط سیلندر ماردون به سمت قالب هدایت میشود و در آنجا توسط المنت های موجود در اطراف سیلند مواد جامد پلی اتیلنی تبدیل به مواد مذاب شده و از قالب به صورت خطی بیرون میاید و پس از عبور از غلتک های کشنده توسط طاقه جمع کن فیلم استرچ تولید میگردد.

انواع استرچ

1- استرچ غذایی

2- استرچ صنعتی

فرق بین استرچ غذایی و صنعتی

فرق بین استرچ غذایی و صنعتی

استرچ غذایی  عمدتا از مواد اولیه PVC تشکیل شده است ، که معمولا به دلیل وارداتی بودن مواد اولیه از مواد اولیه استرچ صنعتی گران تر و کمیاب تر میباشد  و ضخامت کمتری نسبت به استرچ صنعتی دارد.

استرچ غذایی به دلیل روزنه هوایی که دارد مانع از کپک زدن محصول میشود و به سلامت غذا کمک میکند.

استرچ صنعتی از مواد اولیه پلی اتیلنی LLDPE تشکیل شده است که معمولا از نظر قیمتی مناسب تر از استرچ غذایی است و به علت نداشتن روزنه هوا برای بسه بندی مواد غذایی پیشنهاد نمیشود و همچنین به علت ضخامت و کشسانی بالاتری که نسبت به استرچ غذایی دارد مناسب بسته بندی پالت و محصولات غیر غذایی میباشد.

انواع استرچ

قبل
بعد

کاربرد استرچ صنعتی در صنایع مختلف

از استرچ صنعتی در صنایع نوشیدنی جهت پیچیدن پالت استفاده میگردد. به این صورت که بطری های نوشیدنی پس از پک شدن توسط نایلون شرینک به صورت آجری روی هم چیده میشود و به جهت جلوگیری از افتادن و فروریختن آنها از استرچ صنعتی استفاده میکنند. کاربرد دیگر آن در اسباب کشی و حمل نقل محصول به جهت جلوگیری از نشست گرد غبار استفاده میگردد، از دیگر کاربرد های آن استفاده در صنایع مبلمان میباشد.

استرچ رنگی

استرچ رنگی

در بعضی از صنایع بنا به دلایل مختلف از استرچ های رنگی استفاده میکنند که مرسوم ترین رنگ استفاده در استرچ رنگ مشکی میباشد که جهت جلوگیری از نفوذ آفتاب به محصول مورد نظر استفاده میشود. البته شایان به ذکر است که استرچ های رنگی قیمت بالا تری دارد.

استرچ غذایی پلی اتیلن

در چند سال اخیر برای تولید استرچ غذایی به جهت بالا بودن و کمیاب بودن مواد PVC از مواد پلی اتیلنی استفاده میگردد که باعث شده است قیمت استرچ غذایی بشدت کاهش پیدا میکند .در گذشته معمولا استرچ غذایی را از کشورهایی مانند کره و تایوان وارد میکردند اما پس از گذشت زمان و نیاز بازار این محصول در ایران تولید گردید.
در تولید استرچ های بر پایه پلی اتیلن ضخامت های بسیاری وجود دارد ولی مخاطبان استرچ غذایی این این نوع استرچ استقبال چندانی نمیکنند زیرا دارای ضعف هایی نظیر مات بودن نسبت به استرچ غذایی PVC، ضخیم تر بودن آن و داشتن روزنه های کمتر نسبت به استرچ غذایی PVC میباشد.

فیلم استرچ چاپی

فیلم های استرچ به دلیل نازک بودن ، کشسانی و چسبناکی چاپ بر روی آنها ممکن نمیباشد و این یکی از ضعف های استرچ میباشد.

فرق بین استرچ ماشینی و استرچ دستی

در استرچ دستی به دلیل اینکه کشش از طریق دست انجام میشود ضریب کشش از اهمیت کمتری برخوردار است اما در استرچ های ماشینی به دلیل اینکه استرچ از طریق دستگاه به دور یک محصول یا پالت پیچیده میشود باید از کشسانی بالایی برخوردار باشد به همین دلیل دستگاه تولید فیلم استرچ ماشینی پنج لایه میباشد.
گروه تولیدی چابک در تولید فیلم استرچ صنعتی از بهترین گرید مواد اولیه و چسب در تولید محصول خود استفاده میکند و تمامی فیلم های استرچ صنعتی این شرکت با دستگاه پنج لایه تولید میشود که ضریب کشش آن فوق العاده بالا میباشد. عمده تولیدات فیلم استرچ صنعتی گروه چابک به کشور ها ی همسایه صادر میشود.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x